Biblioteczka

Czyli co znajduje się u mnie na półce z zakresu sztuki/kultury/projektowania graficznego/ilustracji...

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w tematach wyżej wymienionych lub po prostu dowiedzieć się skąd czerpię wiedzę i inspirację do pracy, to na tej stronie to znajdziesz. W miarę upływu czasu strona ta będzie systematycznie uzupełniana, więc warto zaglądać od czasu do czasu.


Tytuł: Typografia książki. Podręcznik projektanta.
Autor: Michael Mitchell, Susan Wightman
Rok: 2011
Język: polskiTytuł: Sztuka cenniejsza niż złoto.
Autor: Jan Białostocki
Rok: 2001
Język: polski

 
Książka, na podstawie której wychowało się całe pokolenie historyków sztuki. Ponad siedemset stron czystej elementarnej wiedzy i prawie sześćset ilustracji. Cała książka jest niejako opowieścią o dziejach sztuki w historii.


Tytuł: O ilustracji.
Autor: Andrzej Banach
Rok: 1950
Język: polski

 
Książkę tę wykorzystywałam podczas pisania pracy dyplomowej, a fragment na jej podstawie możecie przeczytać w artykule Krótka historia ilustracji. Z pewnością więcej pracy włożyłam w znalezienie tej pozycji, niż jej przeczytanie. Trudno na polskim rynku o książkę na temat historii ilustracji oraz historii grafiki, nad czym ubolewam, dlatego z radością zdobywam każdy egzemplarz zahaczający o tę tematykę. O ilustracji napisane jest przystępnym językiem, tak więc nawet laik zrozumiałby treść i w krótkim czasie zaznajomił się z najważniejszymi wydarzeniami dotyczącymi ilustracji na przestrzeni dziejów.

Tytuł: Historia świata w sztuce.
Autor: Flavio Febbraro, Burkhard Schwetje
Rok: 1950
Język: polski

Historia uwieczniona przez artystę w dziele sztuki. Książka ta, to chronologicznie ułożony zestaw obrazów, rzeźb i obiektów architektonicznych, które autorzy analizują i na tej podstawie opowiada nam najważniejsze momenty w dziejach historii. A najlepsze w Historii Świata w Sztuce jest to, że nie trzeba jej czytać od tzw. „deski do deski”. Wystarczy otworzyć ją na dowolnej stronie, by przeczytać krótką, acz ciekawą notkę historyczną i odniesienie do niej konkretnego dzieła sztuki.

Tytuł: Logo Design Love.
Autor: David Airey
Rok: 2011
Język: polski

 
Sprawdź, jak tworzyć najlepsze logotypy!
Po czym poznać dobre logo?

Jak wycenić projekt?
Na co zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu logo?

Książkę dostałam na swoje okrągłe ćwierćwiecze i chociaż moją specjalizacją nie jest kreowanie marki to jednak z przyjemnością poszerzyłam zarówno swoje horyzonty, jak i księgozbiór o tę pozycję. Nigdy nie pogardzę darmową książką.

Logo. Design. Love. to lektura, od której powinien zacząć każdy grafik, mający w planach zajmowanie się kreowaniem marki, reklamą i nie tylko. Warto ją przeczytać i zawsze mieć w domu pod ręką, by móc od czasu do czasu do niej zajrzeć, by przypomnieć sobie kilka zasad dobrego projektanta.

Tytuł: DTP. Od projektu aż po druk. O współpracy grafika z drukarzem.
Autor: Andrzej Gołąb
Rok: 2013
Język: polski

 
Książka, którą ja nazywam Chochlikiem Drukarskim, bo nigdy nie mogę zapamiętać jej nazwy. DTP. Od projektowania aż po druk… to zdecydowanie moja biblia. Książka ta usprawniła i ułatwiła mi pracę DTP-owca, a w dodatku autor był tak sprytny, że na końcu każdego rozdziału, umieścił najważniejsze punkty do zapamiętania, za co jestem mu wdzięczna, bo w każdej chwili mogę szybko ją przekartkować i znaleźć interesujący mnie fragment. Dla ludzi zaczynających swoją przygodę z DTP oraz dla tych, którzy już chwilę w tym siedzą. Zawsze może czymś Was zaskoczyć, albo przynajmniej służyć jako odświeżenie wiedzy.

Tytuł: Typografia od podstaw
Autor: Robin Williams
Rok: 2011
Język: polski

 
Z typografią problemy miewam do dziś, ale książkę tę, z gatunku podręczników, do których zagląda się co jakiś czas, zdecydowanie polecam każdemu, kto ma do czynienia z tekstem w swojej pracy grafika. Dobrze dobrana typografia może wzbogacić projekt, źle dobrana typografia może zrujnować wszystko, niezależnie od tego jak dobre są pomysł i oprawa graficzna.

Tytuł: Czym jest projektowanie publikacji?
Autor: Bhaskaran Lakshmi
Rok: 2008
Język: polski

 
Czym jest projektowanie publikacji? to w zasadzie nawet nie poradnik, a bardziej album ze zdjęciami zbiór przykładów dobrego projektowania graficznego, opatrzonych komentarzem i cennymi uwagami. 

Tytuł: Children's Picterbooks. The art of visual storyteling.
Autor:  Martin Salisbury Martin Salisbury 
Rok: 2012
Język: angielski
 
Kolejna pozycja, która pomogła mi przy tworzeniu pracy dyplomowej. Ponieważ w naszym kraju graniczy z cudem znalezienie dobrej współczesnej literatury z zakresu ilustracji, musiałam ściągać tę książkę naprędce z zagranicy. Nie zawiodłam się na niej. Autorzy, którzy wielokrotnie już tworzyli naukowe publikacje na temat ilustracji w książkach dla dzieci, okazali się szalenie pomocni, tworząc historię i analizę dziecięcej ilustracji od lat 30. XX wieku po czasy obecne, a także prezentując tytuły, które nie tylko stanowią rozrywkę czy edukację dla małego czytelnika, ale także pomagają mu się odnaleźć w świecie i zrozumieć niektóre trudne, a nawet bardzo trudne sytuacje życiowe.

Tytuł: 50 lat ilustracji
Autor: Lawrence Zeegen, Caroline Roberts
Rok: 2014
Język: polski

 
Wydany w ubiegłym roku, zbiór przykładowych prac najważniejszych światowych ilustratorów na przestrzeni ostatniego półwiecza – w tym ilustratorów polskich – a także krótką historię przemian społecznych, począwszy od lat 60. XX wieku, które miały wpływ na całe pokolenia twórców. Choć jak stwierdza sam autor – jest to tylko „pigułka”, to i tak całkiem spora. Dla kogoś kto zajmuje się tą tematyką – czyli mnie – książka ta, to pozycja obowiązkowa na półce.

Tytuł: Komiks Erotyczny. Historia w obrazach.
Autor: Tim Pilcher
Rok: 2011
Język: polski

 
Szczęśliwym trafem udało mi się dostać tę pozycję w Empiku, ponieważ nakład został już wyczerpany. Komiks Erotyczny to podobnie jak 50 lat ilustracji, to  zbiór przykładów prac wybranych rysowników. Historia ma swój początek w starożytności, a jej końca nadal nie widać. Książka przedstawia podejście nie tyle naukowe, co tłumaczy zjawisko komiksu erotycznego. I robi to w sposób naprawdę przekonujący.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

TOP