środa, 30 września 2015

A w następną sobotę... na Kontury!

Proponuję Wam pojechać.

 

Zeszłej jesieni miałam okazję uczestniczyć w pierwszej edycji Wrocławskich Targów Sztuki Użytkowej: KONTURY, którą opisałam w artykule Kontury – relacja z targów sztuki użytkowej, Wrocław 2014. Na wiosnę, ku mojemu zaskoczeniu, organizatorzy przesłali do mnie oficjalne materiały dla prasy wraz z zaproszeniem do wzięcia udziału w edycji wiosennej. Niestety tego samego dnia wybierałam się na Arena Design, o którym również pisałam. Nadeszła kolorowa polska jesień 2015 i na mojej skrzynce mailowej, znów pojawił się mail od organizatorów wrocławskich targów. Zamiast jednak uraczyć swoich czytelników kolejną relacją z wyjazdu, postanowiłam przygotować wpis, który być może zachęci któregoś z Was, do wzięcia udział w tym wydarzeniu. 

Przez cały rok śledzę fanpage’a imprezy, by nawet jeśli nie pojawię się na samym wydarzeniu, mieć listę firm i twórców, którzy postanowili wystawić się w Browarze Mieszczańskim. 3 października swoje produkty zaprezentuje ponad trzydziestu wystawców z całej Polski.

Wielu wystawców podkreśla, że działają jako manufaktura, a ich projekty są wykonywane metodą rzemieślniczą, z wykorzystaniem tradycyjnych technik i sprawdzonych materiałów. Wśród producentów są zarówno absolwenci Akademii Sztuk Pięknych, jak i osoby dla których twórczość to szansa na wyrwanie się z korporacyjnego porządku i podjęcie ryzyka stworzenia własnej marki. Dla niektórych Kontury, to początek drogi. Inni mają za sobą długą przeprawę w branży, gościli na wielu festiwalach i wystawach designu w Polsce i za granicą. – Jak czytam w załączonym dla prasy materiale.John Carpenter Industrial 
Wood and Paper

Kontury to także niezły początek drogi dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuką użytkową, jako jej odbiorcy. Browar Mieszczański jest pięknym klimatycznym miejscem, impreza ma bardziej kameralny wymiar, niż wielkie ogólnopolskie targi wzornictwa w Poznaniu, Warszawie, czy Łodzi. Bilet kosztuje zaledwie 5zł, a wystawców nie stanowią duże firmy oferujące drogie i/bądź luksusowe produkty, lecz mniejsi artyści i rzemieślnicy. Dużą zaletą targów w ogóle, jest możliwość bezpośredniej rozmowy z twórcami.

Mimo to jest drożej, niż w zwykłym sklepie…
To fakt. Wzornictwo artystyczne bywa przeważnie droższe. Mnie samą nierzadko boli serce, ale ograniczony budżet należy wydawać z głową. Porównując produkty sztuki użytkowej z masówką, rzeczywiście łatwo dojść do wniosku, że można urządzić się dużo taniej i przy odrobinie pomyślunku, w sumie nie najgorzej stylistycznie. Jednak imprezy pokroju Kontur, kierowane są do ludzi, którzy cenią rzeczy wyjątkowe. Wyjątkowy projekt, pojedyncze sztuki, ręczne wykonanie, polskie produkty, ekologiczną produkcję…  Jeśli spojrzeć na oferowane produkty pod tym kątem, po głowie nie krąży już: Czemu to takie drogie?! I ja mam płacić 350zł za drewniany żyrandol na jedną ozdobną żarówkę, skoro w sklepach pełno ładnych za połowę tej ceny?

A ja… oglądam, notuję, planuję. Nawet jeżeli nigdy nie będzie mnie stać na piękny, ręcznie robiony stolik do kawy za 1200zł, to czemu by nie osłodzić sobie życia wyjątkowymi dodatkami? Tak samo, jak kobiety ożywiają torebką czy biżuterią, starą sukienkę.

 ENDE ceramics
 Heart of Wood

 Made by Pets

Do odwiedzenia Kontur zachęca także ta informacja: 

W jednej z sal Browaru Mieszczańskiego będzie można zobaczyć prace nagrodzone na 6. edycji ogólnopolskiego konkursu Mazda Design. Prezentowane projekty cechuje przełamywanie konwencji, odwaga i indywidualizm, a więc elementy które są nieodłącznie związane ze współczesnym designem. Dodatkowego klimatu konturom. dodadzą neony pochodzące ze zbiorów wrocławskiej fundacji Neon Side. Świetlne szyldy na pewno znakomicie odnajdą się w przesiąkniętych historią wnętrzach i będą ciekawie kontrastować z nowoczesną stylistyką oferowanych towarów.

Podczas konturów. można również spędzić czas na dziedzińcu Browaru, gdzie na odwiedzających czekać będą leżaki i posiłki oraz napoje serwowane z foodtrucków. 


 MAZDA DESIGN 2015-wyroznienie-Tomasz Milosz


Jeżeli jeszcze nie macie pomysłu na sobotę, a jesteście fanami sztuki użytkowej, chcielibyście się z nią zapoznać twarzą w twarz lub po prostu będziecie przejazdem we Wrocławiu, to gorąco zachęcam Was do odwiedzenia Browaru Mieszczańskiego, gdzie odbywa się 3. Edycja KONTUR.

Więcej informacji na:
www.facebook.com/targikontury
Wrocław, Browar Mieszczański przy ulicy Hubskiej 44-48
Sobota, 3 października w godzinach 11.00 - 19.00
Wstęp: 5 zł

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

TOP